Çalışmalarımız Yazdır e-Posta

Seminerler

 

 

 

Dünyada 1992, Türkiye’de ise 1996 yılından bu yana meme kanserine karşı mücadelenin en etkin savaşçılarından olan AVON, Meme Kanseri Farkındalık çalışmalarında erken teşhisin önemi ve kendi kendine muayene yöntemleri hakkında kadınları bilinçlendirmek ve daha fazla kadının mamografi taramasından yararlanması için fon oluşturmak üzere çalışmalarına devam ediyor. 

 

 

 

 

AVON’un dünyada meme kanseri ile mücadele tarihi

o AVON’un 1992 yılında başlattığı Meme Kanseri ile Mücadele kampanyası, AVON’un ve Kadınlar için AVON Vakfı’nın, bu mücadelenin ön cephesinde yer almasını sağladı. 

o Bugüne kadar dünyada 50’den fazla ülkede 800 milyon doların üzerinde fon toplandı.

o Dünya çapında düzenlenen yürüyüşlerde bugüne kadar 330 bin kadın, erkek, çocuk bu hastalığa dikkat çekmek için yürüdü. 

o Tüm dünyadaki 6 milyon AVON Temsilcisi yalnızca meme kanseriyle ilgili programlar için fon oluşturulmasına katkıda bulunmuyor, aynı zamanda bu konuda kadınlara bilgilendirme sağlayan ve farkındalıklarını artıran küresel bir eğitimciler ordusu gibi görev yapıyor. 

o AVON Vakfı bugüne kadar meme kanseriyle ilgili araştırmalara ciddi kaynak sağladı. Bunlardan birkaçı şöyle: 

6 yıl önce, Tıp Enstitüsü ve Time dergisi tarafından sağlıklı gönüllülerin ve hastaların klinik araştırma süreçlerinde yer almasına ivme kazandıran bir araştırma olarak tanımlanan ve bu anlamıyla paradigma değişimi sağlayan Love/Avon Army of Women’ın (AOW) kuruluşu için 4 milyon dolar kaynak sağlandı. AOW, gönüllülere ihtiyaç duyulan araştırma çalışmalarının parçası olmak isteyen 375 bin kadına ulaştı. Yaklaşık 90 bin AOW üyesi bu çağrıya karşılık verdi ve 93 çalışmada gönüllü olarak yer aldı.

New York’ta bulunan Ulusal Sağlık Enstitüsü/New York Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü’ne 2004 yılından bu yana 1,5 milyon dolar kaynak sağlandı. Bu fon ile Meme Kanseri ve Çevresel Araştırma Merkezleri ile The Sister Study kapsamındaki tamamlayıcı çalışmalar desteklendi. 

Meme kanserinin oluşumunu destekleyebilecek moleküler metabolik yollar ve gen-çevre etkileşimlerini incelemek üzere Boston Üniversitesi ve Boston Tıp Merkezi’ne üç yılda 675 bin dolar sağlandı. 

Çevre ve kadın sağlığı arasında, özellikle meme kanseriyle ilintili bağlantıları tanımlamak ve değiştirmek için çalışan Massachusetts Silent Spring Enstitüsü’ne 2004 yılından bu yana 1,5 milyon dolar kaynak sağlandı.

Meme kanserinde çevresel faktörlerin rolünü inceleyen topluluk temelli araştırma projelerini desteklemek üzere San Francisco’da bulunan Zero Breast Cancer’a 2003’den bu yana 1,4 milyon dolar sağlandı. 

 

AVON’un Türkiye’de meme kanseri ile mücadele tarihi

 

o Türkiye’de 21 yıldır samimiyetle meme kanserine karşı mücadele eden AVON, bu mücadelesiyle kadınların takdirini kazanmaya devam ediyor.

o AVON Meme Kanseri ile Mücadele projesi, kadın sağlığı konusunda en kapsamlı ve en uzun soluklu sosyal sorumluluk çalışmasıdır. 

o Temel hedefleri şöyle:

Genç kadınlara erken teşhisin önemini daha iyi anlatmak,

Erken teşhiste bilinen en güvenilir yöntem olan mamografi fırsatını daha fazla kadına ulaştırmak,

Kadınları, “Benim başıma gelmez” yaklaşımından uzaklaştırarak, kendi kendine muayeneyi yaygınlaştırmak. 

o Bu proje kapsamında Türkiye’de 8 milyon TL’ ye yakın fon toplandı. 10 binin üzerinde kadına ücretsiz mamografi taraması ve şüpheli görülen 1200 kişiye ek teşhis olanağı sağlandı.

o Farkındalık yaratma amaçlı etkinlikler, defileler, sergiler ile 60 bin kadınla birebir temas sağlandı. 

o Geçen yıllarda Ekim ayında İstanbul’u pembeye boyayan Pembe Yürüyüşlerde bugüne kadar yaklaşık 40 bin kadın, erkek ve çocuk yürüdü. 

o 8 hastaneye mamografi cihazı bağışlandı.

o 2010 yılında AVON’la Sağlığa Yolculuk Tırı 32 ili ziyaret ederek kırsal bölgelerdeki kadınlara ulaştı ve erken teşhis yöntemleri konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürüttü.

Yine proje kapsamında projenin gönüllü elçilerinden Elif Ergu ile birlikte gerçekleştirilen "Kanser Olan Mememdi Ben Değil" kitabı hazırlanarak satışa sunuldu ve kitap satışı gelirleri AVON'la Sağlığa Yolculuk Fonu'na aktarıldı.

"Türkiye Meme Kanseri Araştırması" gerçekleştirildi. Ipsos KMG tarafından AVON adına yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de her 3 kadından 1'inin ailesinde meme kanseri geçirmiş bir kişi bulunduğu ve dolayısıyla her 3 kadından 1'inin hayatının meme kanserinden etkilendiği ortaya çıktı.

AVON; Türkiye'nin en kapsamlı ve uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi olan Meme Kanseri ile Mücadele Çalışmaları kapsamında 2015 yılında, Türkiye'nin en yaygın sağlık kuruluşlarından olan Medical Park Hastaneler Grubu ile bir işbirliğine giderek Medical Park hastanelerinin bulunduğu kentlerde bilgilendirme seminerleri ve başvuran kadınlara mamografi ve meme ultrason taraması imkânı sunuyor.

Türk Kanser Derneği ile yapılan işbirliği ile Türkiye' deki 11 ilde ücretsiz meme taraması hizmeti sunuyor.